Misja

Jest wszędzie. Wokół nas, w każdej dziedzinie życia. Być może właśnie przeszła obok Ciebie osoba, którą trzyma w swych imadłach. Wkrada się w najgłębsze zakamarki duszy i niszczy od środka wykorzystując wszelkie słabości.

Każdy z nas zna w pewnym stopniu uczucie narastającej pustki. Duszonego od wewnątrz bólu, który zaciska nam żołądek, dławi (gardło) i przytłacza. Niektórzy dają radę, przezwyciężają to, idą dalej. Niektórzy nie... Czy są słabsi? NIE! Są zagubieni. Są obok nas. Czekają aż usłyszymy ich niemy krzyk.
Być może Twoje dziecko 'ma lenia'... Wyolbrzymia pewne przykre wydarzenia. Jest "przewrażliwione"... Może Wasz związek się rozpada z winy partnera, bo 'znowu mu się nie chce', bo 'nie rozmawia' ... Podejrzewasz, że koleżanka jest outsider'ką z własnej woli, bo jest "dziwna", odsuwa się od otoczenia. Być może... A jeśli jest to rozpaczliwe wołanie o pomoc? Ostatnia szansa dla nas abyśmy zastanowili się przez chwilę i spróbowali ZROZUMIEĆ?...

Odsuńmy na bok stereotypy, domysły. Zaniechajmy przez chwilę szukania najprostszych wyjaśnień. Zwolnijmy nasz życiowy bieg i rozejrzyjmy się. Czy wokół nas nie ma kogoś kto tylko czeka aż wyciągniemy dłoń? Może energia i szczęście bliskiej nam osoby są jedynie zasłoną skrywającą smutek i ból z jakim zmaga się w samotności?

Depresja. Czy jest chorobą? Różnie ją określano... "chorobą duszy", zaburzeniem, 'deprechą'. Depresja o której mówimy w istocie jest zaburzeniem, mogącym jednak dotknąć każdego z nas, Ciebie czy mnie. Nie wybiera słabszych. Jest ponad wszelkimi granicami. Z nazwy może nam się wydawać znajoma i powodować nie docenianie jej możliwości. Skutki jej niezauważenia i braku wsparcia mogą być jednak opłakane. Może zadawać ciągłe cierpienie, a może doprowadzić do samobójstwa.

Fundacja Pokonać Cień, została powołana do życia aby zapobiec wyżej wymienionym skutkom. Celem fundacji jest niesienie pomocy ludziom dotkniętym depresją oraz ich rodzinom, polepszanie ich jakości życia poprzez organizowanie grup wsparcia oraz spotkań terapeutycznych z psychologiem. Pragniemy także poszerzać wiedzę społeczeństwa na temat wspomnianego zaburzenia, poprzez organizowanie wszelkiego rodzaju programów edukacyjnych oraz spotkań ze specjalistami.
Nasza działalność będzie dotykała nie tylko samej depresji, ale również jej pochodnych, jak chociażby zaburzenia maniakalno-depresyjnego.
Obecnie depresja według Światowej Organizacji Zdrowia jest 4. na świecie problemem zdrowotnym, w 2020 roku zaś przewidują że zajmie 2. miejsce. Aby zmienić ten fakt oraz zapobiec fatalnym skutkom depresji musimy poszerzyć świadomość o jej niszczącej sile i możliwości powstrzymania jej. Chcemy wspólnie doprowadzić do momentu kiedy zostaną przełamane stereotypy i błędne postrzeganie ludzi dotkniętych depresją, którzy de facto są chorzy i potrzebują naszej natychmiastowej pomocy i wsparcia. Z Waszą pomocą mamy szansę dać im nadzieję na lepsze jutro i zrobić miejsce w bezwzględnym dla nich świecie.

Sponsorzy i przyjaciele:
Crs Modus Marzena WawroDzielnica Ursynów m.st. Warszakraboxrotomedia